REFERANSLARIMIZ

NİL Tekstil

2001 yılından beri Ev Tekstili konusunda üretim ve pazarlama yapan Nil Tekstil ve Pazarlama Ltd.Şti., 2011 yılında

CPM Master ERP programını kullanmaya başladı. Firmanın tüm departmanlarında uygulanan program ile sipariş teslim süreçlerinde %16 iyileştirme sağladıklarını söyleyen Nil Tekstil Genel Koordinatörü Üzeyir Demir, cirolarının da %17 arttığını vurguladı. Sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hızla büyümekte olan firmamızın iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacı duyulduğunda ERP programı arayışına girdik. Araştırmalarımız sonucu CPM MASTER ERP programına karar verdik. Ürün kadar sektör konusunda tecrübeli çözüm ortaklarının varlığı tercihimizde önemli etken oldu. CPM MASTER ERP programının Tekstil sektöründe oldukça tecrübeli olduğunu gözlemlediğimiz Bursa Çözüm ortaklarından 3B BİLİŞİM Firması ile çalışma kararı aldık. Yaklaşık 1 yıl süreceğini ön gördüğümüz çalışmaları 3 ay gibi inanılmaz bir sürede tamamladılar. İlk reel sonuçları 2012 yılı sonunda net şekilde görmeye başladık.

Stokumuzda, hangi renkten, hangi desenden ve hangi depoda ne kadar stok olduğunu, gerek yurt içi gerek yurt dışı alım, satış sipariş miktarlarını, rezerve edilmiş stok miktarlarını anlık takip ediyoruz. Müşteriden sipariş alırken dahi kumaş stoklarımızı görüp ona göre anında alım siparişi geçebiliyoruz. Özel siparişlerde hangi müşterimize ait ürün olduğunu giriş noktasında otomatik kontrol edebildiğimizden depoda yaşanan tüm karmaşayı ortadan kaldırdık. Gereksiz uğraşların ortadan kalkması, satış iyileştirme ve satış süreç takibinin otomasyona geçmiş olması doğal olarak ciromuzda %17 oranında bir artış sağladı.

Önceki yıllarda sayımları 3-4 günde manuel yaptığımız gibi, kayıtlı stoklarla fiili stoklar arasındaki farklar % 10 geçiyordu. Devreye aldığımız sistemde sayımları birkaç saatte el terminalleri ile yapıyoruz. Sayım sonuçları ile kayıtlı stoklar arasındaki uyum %99 civarına geldi.

Otomatik Stok Kontrol mekanizması ile girilmemiş olan bir ürünün çıkışını yapamadığımız için yanlış ya da hatalı çıkışların önüne tamamen geçmiş durumdayız. Bizim için en pratik olan kısmı ise verinin bir yerden girilip muhasebe ekranına kadar kimsenin bir daha veri girmesine gerek kalmadan taşınarak gidiyor olması. Bu da faturalama esnasında yaşanan hataların önüne geçmemizi sağlıyor. Şu anda, çok kısa bir zamanda tüm stoklarımızı miktar olarak görebildiğimiz gibi, maliyetlerini de net bir şekilde görebiliyoruz. Yurtdışı lokasyonlarımız da aynı sistemi kullanarak hem stokları görebiliyor hem de doğrudan sipariş alabiliyor.”