REFERANSLARIMIZ

KIMTEKS

1983 yılanda kurulmuş olan Kimteks suni deri ve ayakkabı sektörünün hammadde tedarikçisi olarak hizmet vermekte olan kimteks, sektör liderliğini yıllardır korumaktadır.

2007 yılında ERP arayışlarına başlayan firma aynı yıl tercihin CPM MASTER ERP üzerine yapmıştır.

Proje kapsamında, Satış yönetimi, Risk yönetimi, stok yönetimi, finans, üretim maliyet muhasebesi, kalite kontrol, sabit kıymetler, personel, satın alma, ithalat modülleri 1 aşamada devreye alınmıştır. 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan projede risk yönetimi, farklı para birimleri satış yapılan müşterilerin kayıtları tek bir cari hesapta takip edilebilir hale getirilmiş, geliştirilen riskli ekstre ile tüm farklı para birimli çekler güncellenerek anlık döviz bakiyenin takibi sağlanmıştır.

Kimteks satış müdürü “Daha önce her müşteri için ayrı cari hesap kartı açıyorduk, USD satışlarımıza YTL çek aldığımız da döviz bakiyeyi alabilmek için her müşteri kartı için saatler süren çalışmalar yapmak zorunda kalıyorduk. Bu işlemlerin takibi için yüzlerce Excel dosyası oluşturmuştuk. 3 arkadaşımız sadece bu işler ile uğraşıyordu. Çoğu zaman yapılan hatalardan dolayı mutabakat yapmakta zorlanıyorduk. Oysa şimdi müşterimiz ile telefonda dahi konuşurken anında bakiyesini, geciken gününü söyleyebiliyoruz.

Satış siparişi anında anlık gerçek riski bildiğimiz için saatler süren satış onay sürecimiz anlık hale geldi” dedi

İthalat müdürü ”Daha önce tüm ithalat sürecini Excel ile takip ediyorduk, antrepo depoda ne kadar stok olduğunu satış ekibi bize soruyor, bilgiyi bizden alıyorlardı. Keza yoldaki malları veya sipariş edilmiş ürünler ile ilgili bilgilere de oluşturduğumuz Excel dosyasına bakarak ediniyorlardı. Bu verilerin sisteme girilmesi ile birlikte satış ekibi, istediği her hangi bir ürünün stok durumuna, yoldaki miktarına, antrepodaki adetine anında ulaşabilir hale geldi. Bunun yanı sıra ithalat maliyetlerini manuel hesaplıyor sonucu muhasebeye bildiriyorduk, muhasebede bu kayıtları sisteme işliyordu. Şimdi ise dosyayı kapattığım anda maliyetler stoklara yansıyor, muhasebe fişleri anında oluşur hale geldi. Artık yönetim bizden rapor istemiyor, kendileri sistemden istedikleri veriye ulaşabiliyorlar” dedi.

Muhasebe müdürü, Eda Hanım “Tüm işlemlerin muhasebeye online olarak aktarılması iş yükümüzü yok denecek kadar azalttı. Artık kur farkı hesaplamadan, yansıtmalara kadar tüm işlerimizi kolaylıkla yapar hale geldik. Gider analizleri, karlılık analizleri gibi yönetimsel raporları anında sunabiliyoruz. Nerdeyse muhasebe fişi kesme işini unuttuk, tüm giderleri dahi gerekli evraklarda stajyerler dahi hatasız girebiliyor,” dedi

Finans işlerinde sorumlu İrem Hanım ”Çek senetlerin günlük, haftalık, aylık dağılımları, Döviz çeklerin güncel değerlerine anında ulaşabiliyorum, kara listelerimi oluşturup, tüm istihbarat bilgilerine ulaşmak için ayrı dosyalarımın tamamını kaldırdım. Artık yönetimin nerdeyse her gün istediği dağılım raporlarını hazırlamıyorum, yönetim kendisi alıyor, çekleri scanerden geçirip resimlerini dahi saklayabiliyorum. Tüm çek senet yönetimimi tek bir ekrandan yapabilmek işlerimizi inanılmaz hızlandırdı, “ dedi.