REFERANSLARIMIZ

DOĞADAN

1975 yılında kurulan Doğadan, Meyve, bitki çayları sektörünün lider kuruluşudur.

Hijyen kurallarına tam uyularak kaliteli sağlıklı ürünler pazara sunarak, tüketici kaliteli yaşamına katkıda bulunmayı misyon edinmiş olan Doğadan Bitki ve meyve çaylarındaki Pazar lideri konumuna ek olarak Siyah çay yatırımlarını tamamlamış ve sektöre hızlı bir giriş yapmıştır. 2006 yıldan ERP arayışında giren firma, CPM MASTER ERP çözümlerine geçmeye karar vermiştir.

2006 yılında başlanan proje kapsamında, satış yönetimi, risk yönetimi, satın alma, genel muhasebe, maliyet muhasebesi, finans yönetimi, depo otomasyonu, sevkiyat, kurumsal satın alma, onay mekanizması, üretim, malzeme ihtiyaç planlama kalite yönetimi ve bütçe modüller tamamlanarak 2007 yılında devreye alınmıştır. Kapsamı açısından Bu denli geniş bir uygulamanın 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması dikkat çekici olmuştur.

Tüm satış iş süreçleri tekliften başlayarak, sipariş rezervasyon, sevk emri, irsaliye fatura noktasına kadar sistem üzerine taşındı. İstenilen her noktada online risk kontrol sistemleri geliştirildi. Risk kontrolüne geçerken bakiye risk kontrolü ve açık hesap bekleme sürelerinin takibini de sağlayacak ek fonksiyonlar eklendi.

Zincir marketlerin taleplerini bildirdikleri EDİ siparişleri geliştirilen ek bir uygulama ile Kullanıcı müdahalesi olmadan gelen siparişler takip edilmeye ürün ve fiyat doğru ise otomatik olarak sisteme alınmasına değil ise ilgili birimlere e-mail yolu ile uyarı sistemleri geliştirildi.

Kurumsal satın almada talep noktasında bütçe kontrolleri sayesinde harcamalarda tam kontrol sağlandı.

Görüşlerini aldığımız Doğadan bilgi işlem müdürü Öner Sinan "Daha önce kullandığımız program, rutin işlerimizin takibi ve raporlamada yetersiz kalmak ta idi. Genel finans işlemleri dışında nerdeyse tüm işlemleri Excel ortamında yâda yazdırdığımız, bağımsız yazılımlarla çözmeye çalışıyorduk. Bu da bizim birçok işlemi tekrar tekrar yapmamıza neden oluyordu. CPM MASTER geçişinin tamamlanması ile birlikte depomuzda hangi rafın hangi gözünde hangi ürünümüzün olduğunu takibinden, başlayan sipariş alımında risk onaylarına kadar uzanan tüm iş süreçlerimizi kontrol altına aldık. Tüm satın alma işlemlerini talep, onay, süreçlerini bütçe kontrollü olarak sistem üzerine taşıyarak, iş süreçlerimizi kontrol altına aldık. Daha önce istenen yönetim raporları için günlerce uğraşırken şimdi anında raporları sunabiliyoruz" dedi.