REFERANSLARIMIZ

Altınbaş Holding

CPM Master ERP, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TFRS) uygun finansal raporlama yapabilmek için gerekli alt yapı değişikliklerini Altınbaş Holding bünyesinde başarıyla gerçekleştirdi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu gereği şartları sağlayan veya isteğe bağlı olan Türkiye Finansal Raporlama Standartları’nın (TFRS) uygulanabilmesi için CPM Master gerekli alt yapı değişikliklerini tamamladı. Yapılan değişikliklerle stok değer düşüş karşılığı, sabit kıymet, stoklar vb. konularda TFRS gereği yapılması gereken tüm işlemler CPM Master tarafından otomatik olarak yapılabildiği gibi, gerek Vergi Usul Kanunu gerekse TFRS raporlama için gerekli tüm veriler aynı anda izlenebiliyor.

“Haftalarca uğraşarak oluşturabileceğimiz raporları birkaç dakikada alabileceğiz”

Uygulamayı hayata geçiren işletmelerden Altınbaş Holding Mali İşler Grup Başkanı Kaan Korkmaz, “Yazılım sürecinin tamamında işbirliği içinde olduk. TFRS konusunda getirilen yeni uygulamalara şirketlerimizin ve çalışanlarımızın hazırlıklı olması için CPM ile uzun yıllara dayanan işbirliğimizi bu noktada da devam ettirmek istedik. Birlikte yaptığımız yaklaşık 1 yıllık çalışmanın sonuçlarını görmek bizleri mutlu etti. Haftalarca uğraşarak oluşturabileceğimiz raporları artık birkaç dakikada alabileceğiz” diye konuştu.

CPM Master bünyesinde oluşturulan bu yeni yapıda, yazılımın hayata başladığı ilk günden itibaren tavizsiz takipçisi olduğu veri bütünlüğü korunarak, mevcut yapıda bulunan tüm alt modüllerde TFRS’nin yarattığı değişimlerin monte edilmesi ve mevcut vergisel işlemlerin de yeni yapı içerisinde korunması sağlanıyor. Bunun yanında TFRS ile ilk defa başlayan uygulamalar da alt modül olarak ilave edilerek tüm işlemler entegre bir şekilde programın içine alınıyor.

Bu yoğun çabaların sonucunda, tüm işlemlerin program içerisine alınması sağlanarak raporlama aşaması için sonsuz bir seçenek ve özgürlük yaratılmış oluyor. Oluşturulan bu genel yapı içerisinden her türlü yönetimsel raporlamanın yanı sıra, hem vergi beyannamesinin, hem de TFRS Ertelenmiş Vergi Tablosu’nun oluşturulabilmesi amaçlanıyor.

CPM Master’ın TFRS’ye uyumu sürecinde yapılan değişiklikler ekteki dosyada detaylı olarak görülebilir.